Bizimkiler (1989, 1. Bölüm – TV Dizisi)

Türk televizyonculuk tarihinin en uzun soluklu dizilerinden birisi olan, 1989 ve 2002 yılları arasında yayınlanmış, yönetmenliğini Yalçın Yelence’nin yapıtığı Bizimkiler dizisinin ilk sezonunun 1. bölümü.

Türk televizyonculuk tarihinin en uzun soluklu dizilerinden birisi olan, 1989 ve 2002 yılları arasında yayınlanmış, yönetmenliğini Yalçın Yelence‘nin yapıtığı Bizimkiler dizisinin ilk sezonunun birinci bölümü.

Dizi, bir apartmanda oturan, yöneticisinden kapıcısına kadar 7 farklı ailenin gündelik yaşamını, birbirleriyle ilişkilerini ve eksen ailenin, iş ve akrabalık ilişkilerini konu etmekte, günlük yaşamdaki sıcak, gerilimli, tartışmalı olayları “durum komedisi” formatında aktarmaktadır.

1989 – 1994 arasında TRT 1′de yayınlanan dizide apartmanın beceriksiz ama titiz, herkesi ve her şeyi denetim altında tutmaya çalışan yöneticisi Sabri Bey (Mehmet Akan); kapıcılığı küçük avantalarla besleyerek kazanç kapısı haline getirmiş, bunun yanında dışarıda çevirdiği işlerle de köşe dönmeye çalışan, dalavereci kapıcı Cafer‘le (Ercan Yazgan) her gün sürtüşmektedir.

Bizimkiler dizisi boyunca süren bu çekişmenin yanında ailelerin kendi içlerindeki ve aralarındaki ilişkiler de bütün bölümlerde ayrı ayrı sergilenmektedir. Yönetici Sabri, karısı Ayla (Meral Çetinkaya)’nın hırçınlıklarıyla uğraşmaktadır.

Şükrü rolünde (Erdal Özyağcılar) ve ailesi orta sınıf bir ailenin sorunlarıyla iç içedir. Oğulları Ali‘nin (Atılay Uluışık) iş bulma ve evlenme sorunları; kızları Bilge‘nin (Bensu Orhunöz) ve dizinin ilerleyen yıllarında karşımıza çıkan kocasının iş ve işsizlik sorunları ailenin yaşamını renklendirir.

Şükrü, ağabeyi Şevket‘le (Cihat Tamer) ortak çalışmaktadır. İşyerlerindeki tipler; yağcı ve dedikoducu muhasebeci Ergun (Erdinç Dinçer), baba yadigarı Abbas efendi (Hikmet Karagöz) ve aralarındaki çekişmeler ve iki kardeşin bitmez tükenmez iş çekişmeleri; başarıları, başarısızlıkları sıradan insanların iş yaşamını yansıtmaktadır.

Kapıcı Cafer’in, kayınpederi Yandan çarklı Halil‘in (Oktay Sözbir) elindeki üç kuruşa ve kırık dökük marketine el koyma çabaları ve bunların her seferinde Halil’in karısı Sultan’ın manevralarıyla sonuçsuz kalması dizinin bir başka olaylar eksenidir.

Apartmanda oturan bir başka aile, hayatını terzilikle kazanan Sevim (Sabriye Kara) ve kocası Baykuş Cemil‘dir (Uğurtan Sayıner). Hiçbir işte çalışmayan ve hiçbir işe yaramayan Cemil’in peşinde koştuğu şey, karısı Sevim’den saklayarak içtiği biralarıdır. Ama her seferinde karısı Sevim’e yakalanmaktan kurtulamaz. Cemil, apartmandaki her olayın içinde yer alır ve dedikodu merkezi görevini görür.

Üst kat sakinleri Katil Yavuz (Aykut Oray) ve sevgilisi Şengül (Selda Özbek) ile Tak tak Sedat (Salih Kalyon) ve ailesinin arası çok iyidir. Sedat, karısı ve kızını hep çeşitli abartmalarla oyalamakta patronu, kabzımal Yavuz’a da sürekli yağcılık yapmaktadır. Katil lakaplı, kabadayı tavırlı Yavuz, apartmanda çoğu sorunun çözülmesinde yardımcı olmakta, bir çeşit hakem görevi yapmaktadır. Sevgilisi, fingirdek Şengül ise Yavuz’un onu şarkıcı yapacağı günleri beklemektedir.

Apartmanda Davut usta (Selçuk Uluergüven), karısı Ulrike (Güzin Çorağan) ve oğulları Halis‘ten (Ali Uyandıran) oluşan bir de Almancı aile oturmaktadır. Davut, karısı Alman olduğu için oğlunu tam bir Türk gibi yetiştirmek ister ama zekâ özürlü Halis’in aklı sadece kadınlarda ve Davut’un yanında çalışan Dilek’tedir.

Apartmanın diğer sakinleri; rate şair Cenap (Rutkay Aziz) ve onun en yakın arkadaşı ve bütün işlerinin yardımcısı İbrikçi Sıtkı (Cezmi Baskın) ve karı, koca, kayınbaba üç öğretmenden oluşan öğretmenler ailesidir. Bunlar dar gelirli insanların temsilcisidir ve Nazif (Halit Akçatepe), öğretmenlik yanında geceleri de taksicilik yapmaktadır.

Senaryosu ve zengin oyuncu kadrosu ile uzun bir dönem küçük büyük herkesin izlediği Bizimkiler, 90′ların ortalarına gelindiğinde özel kanalların da yükselişi ile 1994 – 1999 arasında Star TV’de, 1999-2002 arasında ise Show TV’de pazar akşamları yayınlanmıştır. Tekrarları ise 1995-1997 arasında ATV’de (ilk bölümleri) yayınlanmıştır.

One Response to “Bizimkiler (1989, 1. Bölüm – TV Dizisi)”

  1. haldem 04 Eylül 2011 at 13:06 #

    ne diziydi be.tr1 tekrar yayınlıyo.hiç kaçırmıyorum

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.