Dallas (1978, TV Dizisi) Jenerik

1978 yılında başlayıp 1991 yılına kadar devam eden, dünya televizyon tarihinin en uzun soluklu dizilerinden biri olan ve bir dönem Türkiye dahil pek çok ülkede milyonlarca kişinin tutkuyla izlediği Amerikan prime-time draması Dallas’ın açılış sahnesi.

1978 yılında başlayıp 1991 yılına kadar devam eden, dünya televizyon tarihinin en uzun soluklu dizilerinden biri olan ve bir dönem Türkiye dahil pek çok ülkede milyonlarca kişinin tutkuyla izlediği Amerikan prime-time draması Dallas‘ın jenerik sahnesi ve müziği.

Texas’ta petrol şirketi ve hayvancılıkla uğraşan varlıklı Ewings ailesinin günlük yaşamı, ailenin çevresindeki olayları ve çıkar ilişkilerini konu eden dizinin yönetmenliğini Irving J. Moore yapmış, ilk kez Amerikan TV kanalı CBS‘te yayınlanmıştır.

J.R. (Larry Hagman), Sue Ellen (Linda Gray), Lucy (Charlene Tilton), Bobby (Patrick Duffy), Pamela (Victoria Principal) gibi karakterleri ile akıllara kazınan dizi, Türkiye’de pazar akşamları TRT 1′de yayınlanmıştır. Larry Hagman’ın canlandırdığı J.R. Ewings (Türkçe okunuşuyla Ceyar) , dizideki rolü sebebiyle günlük dilde kötü adam kelimesinin yerini almış ve zaman içinde TV tarihinin en kötü karakteri ünvanını kazanmıştır.

Yayınlandığı dönem Amerikan yaşam tarzının sembolü haline gelen dizi, yayınlandığı ülkelerde o kadar popüler olmuştur ki ilk bölümlerinin yayınlandığı yıllarda Türkiye’de J.R. Ewings’e En Çok Benzeyen Kişi yarışması yapılmıştır. Binlerce izleyicinin ve Dallas hayranının katıldığı bu yarışmayı Ankara’dan elektrik işiyle uğraşan bir esnaf kazanmıştır.

“Who shot J.R.?” (Ceyar’ı kim vurdu) bölümü ile 86 milyon izleyici toplayarak Guiness Rekorlar kitabına En Çok İzlenen Televizyon Programı olarak girmeyi başaran Dallas; yakın geçmişte, 2007 yılında Time dergisinin hazırladığı Tüm zamanların En İyi 100 TV programı arasında da yer alarak bir televizyon efsanesi haline gelmiştir.

No comments yet.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.