Madonna – La isla Bonita (Video Klip, 1987)

La isla Bonita (ing. The Beautiful Island) bugün dünyanın hemen her ülkesinde çok sayıda hayranı bulunan Amerikan pop müzik sanatçısı Madonna’nın 1987 şubatında çıkan üçüncü stüdyo albümü True Blue’nun son single’ı, sanatçının müzik kariyerindeki önemli kilometre taşlarından biridir.

La isla Bonita (ing. The Beautiful Island) bugün dünyanın hemen her ülkesinde çok sayıda hayranı bulunan Amerikan pop müzik sanatçısı Madonna‘nın 1987 şubatında çıkan üçüncü stüdyo albümü True Blue‘nun son single’ı, sanatçının müzik kariyerindeki önemli kilometre taşlarından biridir.

Cajon (Sanduka), ispanyol gitar, marakas, harmonika gibi daha çok flemenko müziğinde kullanılan enstrümanların elektronik öğeler ve davulla harmanlanarak sentezlendiği La isla bonita, Madonna’nın ispanyol öğeleri içeren ilk parçası olma özelliğini taşır. İlerleyen yıllarda Madonna “I’m Going Bananas“, “Who’s That Girl“, “Spanish Eyes” gibi parçalarıyla albümlerinde ispanyol öğelerine yer vermeye devam etmiştir..

San Pedro adasındaki latin hayatına ve insanlarına atıfta bulunan şarkı piyasaya çıktığında Avusturya, Kanada, Fransa, Almanya ve İsviçre gibi ülkeler başta olmak üzere sanatçının ismini dünya çapında çok geniş bir dinleyici kitlesine ulaştırmakla kalmamış, Madonna’nın İngiltere’de dördüncü kez müzik listelerinde zirveye yerleşen ilk kadın sanatçı olma ünvanını elde etmesini sağlamıştır.

Orjinal olarak Patrick Leonard ve Bruce Gaitsch tarafından ağıt olarak yazılan parça Madonna‘dan önce aynı zaman diliminde stüdyo aşamasında olan Bad albümü için Michael Jackson‘a götürülmüş, Michael Jackson reddedince şarkıyı Madonna devralmış, sözlerini değiştirmiş ve pop müzik tarihinde önemli yeri olacak latin/pop şarkısına dönüştürmüştür.

Yönetmenliğini Mary Lambert‘ın yapığı şarkının video klibinde, inançlı bir kadın ve ateşli bir latin olmak üzere birbirinden farklı iki zıt karakteri canlandıran Madonna, kırmızı elbisesi, dekolte kostümleri ve şarkıyı tamamlayan dans sahneleriyle o kadar popüler olmuştur ki; 80′li yılların sonlarında moda akımlarına ilham kaynağı olmuş, öncülük etmiştir. Orjinal yorumuyla La isla bonita, hem şarkının kendisi hem video klibiyle hayranlarının en sevdiği parçalarından biri olup, zaman içinde çok sayıda müzisyen tarafından yeninden yorumlanmış, bugün 80′li yıllar dendiğinde akla gelen ilk kült parçalarından biri, hala severek dinlenen bir klasik haline gelmiştir.

Parça hakkında daha detaylı bilgi için wikipedia’daki La isla bonita başlığına göz atabilir, henüz dinlemediyseniz en başarılı yorumlardan biri olan Alizee’nin La isla bonita yorumunu izleyebilirsiniz.

No comments yet.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.