Scorpions – Wind of Change (1991)

Wind of Change, 1990 yılında Alman heavy metal topluluğu Scorpions’ın vokalisti Klaus Meine tarafından yazılarak aynı yıl topluluğun Crazy World albümünde yer alan, 1991 yılında ise Almanya’dan başlayarak önce Avrupa, ardından Amerika ve İngiltere müzik listelerini sallayan 90′lı yılların önemli parçalarından biridir.

Wind of Change, 1990 yılında Alman heavy metal topluluğu Scorpions‘ın vokalisti Klaus Meine tarafından yazılarak aynı yıl topluluğun Crazy World albümünde yer alan, 1991 yılında ise Almanya’dan başlayarak önce Avrupa, ardından Amerika ve İngiltere müzik listelerini sallayan 90′lı yılların önemli parçalarından biridir.

Sözleri, 80′li yıllardan itibaren soğuk savaşın sona ermesiyle Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği‘nde gerçekleşen siyasi sistemi yeniden yapılandırma ve devrim hareketlerini, Perestroyka‘yı simgeleyen Wind of Change‘in bu video klibinde Mihail Gorbacov ve dönemin ABD başkanı Ronald Reagan‘ın buluştuğu Reykjavik zirvesi, Nikolai Ceaucescu‘nun devrilişi, Tiananmen Meydanı‘ndaki öğrenci olayları ve Berlin Duvarı‘nın yıkılışı gibi dönemin önemli olayları konu edilir.

Scorpions bu parçanın ayrıca Ветер перемен (Veter Peremen) adıyla Rusça ve Vientos de Cambio adıyla İspanyolca versiyonlarını da kaydetmiştir. Parça zaman içinde sadece Almanya’da 6 milyon kopya, dünya çapında ise 14 milyondan fazla satarak tüm zamanların en iyi 50 parçası arasındaki yerini almış, çok sayıda film, belgesel ve tv programında kullanılmıştır. Bugün halen Almanya’da ülkenin Tüm Zamanların En Çok Satan 10 Parçası arasında olup, 2005 yılında alman televizyon kanalı ZDF‘in anketinde yüzyılın en iyi parçası seçilmiştir.

Parçayla ilgili daha detaylı bilgi için sözlükteki wind of change başlığına ya da wikipedia’daki wind of change makalesine göz atabilirsiniz.

No comments yet.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.